HOŞGELDİN ZİYARETÇİ KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP

TAKİP EDİN:

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90 506 242 97 28

Su Kültürü – Hidroponik Sistem

Su Kültürü – Hidroponik Sistem

SU KÜLTÜRÜ (HİDROPONİK)

Üretimin doğrudan besin eriyiklerinde gerçekleştirilmesi  su kültürü(hidroponik) olarak adlandırılır. Bu yöntemde bitki kökleri sadece gerekli mineralleri içeren besin eriyiği ile temas etmektedir.Bu yöntem 3 farklı teknikle uygulanmaktadır.

1 Durgun su kültürü (Static solution culture)

Durgun su kültürü bilinen en eski topraksız kültür örneğidir.Bu sistemde derinliği 30 cm yi geçmeyen bir tekne,küvet, veya tank kullanılır.Bu teknikte bitki kökleri devamlı olarak gerekli mineralleri içeren besin eriyiği içindedir.Köklerin oksijen gereksinimi çoğunlukla hava pompaları ile sağlanmaktadır.

2 Akan su kültürü (Continuous flow solution culture)

Bitki yetiştirme kanallarından besin eriğinin fasılalı veya fasılasız bir şekilde akıtıldığı bir yetiştirme tekniğidir.Kanallardan besin eriği NFT (besleyici film tekniği) de olduğu gibi kök uçlarından birkaç mm veya derin akan su kültüründe olduğu gibi 4-5 cm ve daha fazla derinlikte akıtılabilir.

Besleyici film tekniği ;bitkilerin su,besin maddelerini ve oksijen gereksinimlerini karşılamak için,kök uçları boyunca besin eriğinin yüzeysel bir akış (birkaç mm derinliğinde) halinde akıtılması esasına dayalı oldukça yeni bir su kültürü şeklidir.Besleyici film tekniği,bitkilerin kök sistemlerinin besin solüsyonu akan siyah polietilen kanallar içinde yetiştirildiği basit bir hidroponik sistemdir.Bu sistemin gerçekleştirilebilmesi için;içinde bitki köklerinin geliştiği besin eriyiklerinin akıtıldığı kanallara,besin eriğine ve besin eriğini sisteme veren ve tekrar toplayan borular ve tanklara gereksinim vardır..

3 Aeroponik (Aeroponics) :

Kelime ‘aero’ (hava) ile ‘ponos’ (işçilik) sözcüklerinden oluşmuş ve de kökeni Yunanca.

Sistem yukarıdaki yöntemlerle aynı prensibe dayanıyor. Bir farkla ki, özel bir cihaz buğu ya da sis haline getirdiği besleyici sıvıları kökün bulunduğu bölüme mikro partiküller halinde püskürtüyor. Böylece büyümede kontrollü ortam sağlanırken, bitki besinlerden daha fazla yaralanıyor.

Her iki sistem aslında modern seracılık tekniklerinden ibaret. Her ne kadar ‘aeroponik’ geleneksel tarımda henüz pek bilinmese de bu yöntemle organik kalitede ürünler yetiştirmek mümkün. Bitkinin ‘respirasyon’ (soluma) kapasitesini de artıran yeni tekniğin döllenme sürecini kısalttığı, verimi artırdığı saptanmış.

Aeroponik, ‘hidro-atomizasyon’ olarak bilinen besin taşıyıcı su partiküllerinin eşit dağılımıyla ilgili buluşsal bir yöntem. Bitki köklerine sis buğuları bir ‘zamanlayıcı’ yardımıyla veriliyor.

‘Aeroponik cihazlar’ buğu haline getirilmiş besin çözeltisi sıvının damlacık boyutunu mikro ölçeğe dönüştürüyor ve buna ‘jet sprey yöntemi’ deniyor. Mikro partiküller süspansiyon haline dönüştüğünde havada sürekli asılı kalıyor. Böylece kökler sürekli beslenmiş oluyor.

Bu yöntem hem bitkiyi yormuyor, hem de gereksiz yan kökler oluşmasının önüne geçiliyor.